Урок біології в 7 класі
ПОШИРЕННЯ ПЛОДІВ ТА НАСІННЯ
Урок-мандрівка
Мета:
навчальна: дати загальне уявлення про основні способи поширення плодів та насіння, їх пристосування до певних способів поширення; ознайомити учнів із плодами та насінням, що їх використовує людина у своєму господарстві, із назвами отруйних рослин та правилами профілактики отруєння плодами й насінням;
розвивальна: розвивати в учнів логічне мислення, розумові здібності та активність;
виховна: виховувати самостійність, наполегливість.
Базові поняття та терміни:
плід, анемохорія, антропохорія, зоохорія, орнітохорія, гідрохорія.
Цілі:
Учні знатимуть: основні способи поширення плодів та насіння; назви плодів та насіння, які використовує людина, зокрема тих, що містять отруйні речовини;
Учні вмітимуть: розпізнавати різні типи плодів і способи їх поширення; характеризувати пристосування плодів і насіння до поширення; пояснювати значення плодів і насіння в житті людини; порівнювати будову плодів і насіння та способи їх поширення; дотримувати
ся правил профілактики отруєння плодами й насінням.
Обладнання та матеріали:
мультимедійна система, диск із комп’ютерною презентацією, муляжі плодів та колекції насіння, «Маршрутні листи» та додатки до них.
Міжпредметні зв’язки:
медицина, народознавство, інформатика.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Слайд — політ парашутиків кульбаби.
Учитель. Дув вітерець, і сотні маленьких дивовижних парашутиків літнім повітрям подалися в мандри — то піднімаючись угору, то опускаючись до самої трави.
Як гарно було б зараз піднятися разом із цими маленькими повітряними мандрівниками високо-високо над землею, розглянути згори ліси, річки, нові міста й країни, відомі лише з картинок улюблених книг!
Хто з нас не мріяв про такі подорожі. І сьогодні ми можемо трішки помандрувати (оголошення теми уроку).
Але наша подорож буде незвичайною, тому що ми мандруватимемо країною Знань.
Для того, щоб подорож була незабутньою, корисною та цікавою, нам слід дотримуватися певних правил мандрівника (оголошення мети уроку та правил).
Слайд — мета уроку.
Слайд — правила мандрівника.
Правила мандрівника
- Забороняється відволікатися і галасувати.
- Потрібно брати активну участь, допомагати однокласникам.
- Обов’язкова умова — гарний настрій та доброзичливість.
Щоб під час нашої подорожі ніхто не заблукав, ми мандруватимемо за «Маршрутним листом».
Зверніть увагу, що під час мандрівки будуть певні зупинки. На кожній зупинці ви отримуватимете завдання, за розв’язання яких зможете одержати бали.
Підготовка до мандрівки
Виконання тестових завдань
Варіант 1
І. Із запропонованих відповідей оберіть одну правильну. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
- Квітка — це:
а) генеративний орган;
б) вегетативний орган;
в) вегетативний та генеративний орган.
- Чоловічі квітки мають:
а) лише тичинки;
б) лише маточки;
в) маточки й тичинки.
- Пилкові зерна формуються у:
а) пилку;
б) зав’язі;
в) приймочці.
- Завдання на встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, доберіть відповідник, позначений цифрою. Кожна правильна відповідь — І бал.
А — Китиця
Б — Кошик
В — Щиток
- Суцвіття, що складається з сидячих квіток, розташованих на розширеній тарілкоподібній головній осі
- Суцвіття, вздовж головної осі якого розміщеної квітки на квітконіжках різної довжини
- Суцвіття, в якому всі квітки кріпляться квітконіжками до верхівки осі, як шпиці парасольки
- Суцвіття, в якому квітки кріпляться до головної осі почергово за допомогою квітконіжок приблизно однакової довжини
- Завдання на встановлення послідовності етапів. Визначте послідовність процесів при статевому розмноженні квіткових рослин, записавши правильний порядок за допомогою цифр.
За виконання завдання — 1 бал.
- Запилення
- Формування статевих клітин
- Проростання пилкового зерна
- Потрапляння пилкового зерна на приймочку маточки
- Запліднення
- Потрапляння сперміїв до зародкового мішка
- Розгляньте будову плоду на малюнку 1 та підпишіть назви її частин, позначені цифрами.
За виконання завдання — 2 бали.
Мал. 1
- Знайдіть зайвий термін. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
- Капуста, гірчиця, редька, помідор.
- Біб, зернівка, стручок, коробочка.
- Вишня, малина, ожина.
Варіант 2
І. Із запропонованих відповідей оберіть одну правильну. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
1. Квітка — це:
а) видозмінений пагін;
б) видозмінений корінь;
в) видозмінений листок.
|
- Жіночі квіти мають:
а) лише тичинки;
б) лише маточки;
в) маточки й тичинки.
- Яйцеклітина формується у:
а) зародковому мішку;
б) зав’язі;
в) приймочці.
- Завдання на встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, доберіть відповідник, позначений цифрою. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
А — Зонтик
Б — Головка
В — Волоть
- Суцвіття, що складається з простих китиць
- Суцвіття, вздовж головної осі якого розміщені квітки на квітконіжках різної довжини
- Суцвіття, в якому всі квітки кріпляться квітконіжками до верхівки осі, як шпиці парасольки
- Суцвіття, що має вкорочену і потовщену головну вісь із квітками на вкорочених квітконіжках
- Завдання на встановлення послідовності етапів. Визначте послідовність процесів утворення насінини, записавши правильний порядок за допомогою цифр. За виконання завдання — 1 бал.
- Утворення зародка
- Утворення зиготи та ендосперму
- Запилення
- Злиття одного спермія з яйцеклітиною, а іншого — із центральною клітиною
- Формування насінини
- Розгляньте на малюнку 2 будову насінини та підпишіть назви її частин, позначені цифрами. За виконання завдання — 2 бали.
Мал. 2 |
- Знайдіть зайвий термін. Кожна правильна відповідь — 1 бал.
- Вишня, абрикос, гарбуз, слива.
- Горіх, зернівка, коробочка.
- Помідор, кавун, диня, квасоля.
Відповіді на тестові завдання
Варіант 1
- 1а, 26, За.
- А - 4, Б - 1, В - 2.
- 2—1 — 4 — 3 — 6 — 5.
- Будова плоду:
1 — плодоніжка, 2 — внутрішній шар, 3 — середній шар, 4 — зовнішній шар, 5 — насінина, 6 — оплодень.
- Помідор. Зернівка. Вишня.
Варіант 2
- 1а, 26, За.
- А - З, Б - 4, В - 1.
- З — 4 — 2— 1— 5.
- Будова насінини:
1 — зародкове стебло, 2 — зародкова брунька, 3 — зародковий корінець, 4 — насінна шкірка, 5 сім’ядоля.
- Гарбуз. Коробочка. Квасоля.
(У «Маршрутному листі» учні виставляють отриману кількість балів.)
Маршрутний лист
Дата---------------------------------------------
Клас --------------------------------------------
Прізвище та ім’я мандрівника------------------------------------------------------------------------------------------------------
Назви зупинок | Завдання | Отримана кількість балів |
І. Підготовка до мандрівки | ||
Збирання «багажу знань»
| Тестові завдання |
|
II. Подорож | ||
«Інтелектуальна скринька» | Вправа «Навчаючи — вчуся» |
|
«Логомислик» | Вправа «Обірви зайві пелюстки» |
|
«Поєднання» | Робота з підручником за інструктивною карткою |
|
«Рослинознавець» | Розігрування ситуацій: «Допомога хворому товаришеві», «Екскурсія в ботанічному саду» |
|
«Переможець» | Комп’ютерна презентація |
|
III. Підсумки уроку | ||
«Кінцева» | Підбиття підсумків (підрахування отриманих балів, виставлення оцінок), вправа «Два журналістські запитання» |
|
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Зупинка «Інтелектуальна скринька»
Учитель.
Наш перший об’єкт знайомства — це «Музей незвичайних подорожей», у якому ми відвідаємо кілька секцій:
- «Поширення плодів та насіння водою»;
- «Поширення плодів та насіння вітром»;
- «Поширення плодів та насіння тваринами»;
- «Пристосування рослин до самостійного поширення насіння та
плодів».
У кожній секції працює екскурсовод, який ознайомить нас із цікавими фактами незвичайних подорожей.
Вправа «Навчаючи — вчуся»
Учні заздалегідь дається завдання підготувати невеличкі повідомлення та малюнки до них.
Можливі теми повідомлень:
- «Водний марафон»;
- «Мандрівка на крилах та на парашутах»;
- «Рослини-наїзники»;
- «Артилеристи рослинного світу».
(Учні презентують свої повідомлення та малюнки.)
Зупинка «Логомислик»
Вправа «Обірви зайві пелюстки» (схеми 1—3)
За правильно виконане завдання — 1 бал.
|
Зупинка «Поєднання»
Робота з підручником (за «Інструктивною картою»)
Кожне правильно виконане завдання — 1 бал.
Інструктивна карта | |
Робота з підручником | Завдання |
Опрацюйте текст підручника § 20 с.86-88 і виконайте завдання | 1. Запропоновані назви плодів класифікуйте на сухі та соковиті:
2. Наведіть приклади рослин , які мають такі плоди . |
Зупинка «Рослинознавець»
Розігрування ситуацій
Допомога хворому товаришеві
Уявіть собі, що ви прийшли до товариша, а він хворий.
Його мучить кашель, нежить, болить горло, підвищена температура.
— Який народний засіб ви йому порадите?
— Напій із яких трав допоможе позбутися симптомів застуди?
Екскурсія в ботанічному саду
Ви — екскурсовод у ботанічному саду. Ось ви потрапили на алею, на якій ростуть конвалії, беладона, дурман та паслін. На усіх рослинах — плоди. Учням дуже кортить скуштувати їх.
— До яких наслідків може призвести така дегустація?
Зупинка «Переможець»
На екрані з’являється малюнок плоду чи насінини, а учні називають спосіб його поширення.
Кожна правильна відповідь — 1 бал.
Слайд 10 — парашутики кульбаби.
Слайд 11 — «скажений огірок».
Слайд 12 — плоди клена.
Слайд 13 — плоди череди.
Слайд 14 — плоди вишні.
ІІІ. Підсумки уроку
Зупинка «Кінцева»
У «Маршрутному листі» учні підраховують загальну кількість балів.
Інтерактивна вправа «Два журналістські запитання»
— Чи цікавою та корисною була ваша подорож?
— Де в майбутньому ви зможете використати отримані знання?
ІV. Домашнє завдання
- Вивчити § 20 підручника.
- Для допитливих :
- написати невеличку казку на тему «Подорож однієї насінини».