КЗ Підгородненська середня загальноосвітня школа №2

   





Урок біології в 7 класі

ПОШИРЕННЯ ПЛОДІВ ТА НАСІННЯ

Урок-мандрівка

 

Мета:

навчальна: дати загальне уяв­лення про основні способи по­ширення плодів та насіння, їх пристосування до певних спо­собів поширення; ознайомити учнів із плодами та насінням, що їх використовує людина у своєму господарстві, із назвами отруй­них рослин та правилами про­філактики отруєння плодами й насінням;

розвивальна: розвивати в учнів логічне мислення, розумові здіб­ності та активність;

виховна: виховувати самостій­ність, наполегливість.

Базові поняття та терміни:

плід, анемохорія, антропохорія, зоохорія, орнітохорія, гідрохорія.

 

Цілі:

Учні знатимуть: основні способи поши­рення плодів та насіння; назви плодів та насіння, які використо­вує людина, зокрема тих, що міс­тять отруйні речовини;

Учні вмітимуть: розпізнавати різні типи плодів і способи їх поширення; характеризувати пристосування плодів і насіння до поширення; пояснювати значення плодів і на­сіння в житті людини; порівнюва­ти будову плодів і насіння та спо­соби їх поширення; дотримувати­

ся правил профілактики отруєння плодами й насінням.

 

Обладнання та матеріали:

муль­тимедійна система, диск із комп’ю­терною презентацією, муляжі пло­дів та колекції насіння, «Маршрутні листи» та додатки до них.

 

Міжпредметні зв’язки:

ме­дицина, народознавство, інфор­матика.

 

Тип уроку: комбінований.

 

 

 

Хід уроку

І.         Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяль­ності

Слайд  політ парашутиків кульбаби.

Учитель. Дув вітерець, і сотні маленьких дивовижних парашу­тиків літнім повітрям подалися в мандри — то піднімаючись угору, то опускаючись до самої трави.

 Як гарно було б зараз підня­тися разом із цими маленькими повітряними мандрівниками ви­соко-високо над землею, розгля­нути згори ліси, річки, нові міста й країни, відомі лише з картинок улюблених книг!

 Хто з нас не мріяв про такі по­дорожі. І сьогодні ми можемо трішки помандрувати (оголошення теми уроку).

Але наша подорож буде незви­чайною, тому що ми мандрувати­мемо країною Знань.

 Для того, щоб подорож була незабутньою, корисною та цікавою, нам слід дотримуватися пев­них правил мандрівника (оголо­шення мети уроку та правил).

Слайд  мета уроку.

Слайд  правила мандрів­ника.

Правила мандрівника

  • Забороняється відволікатися і галасувати.
  • Потрібно брати активну участь, допомагати одноклас­никам.
  • Обов’язкова умова — гарний настрій та доброзичливість.

   Щоб під час нашої подорожі ніхто не заблукав, ми мандрувати­мемо за «Маршрутним листом».

Зверніть увагу, що під час мандрівки будуть певні зупинки. На кожній зупинці ви отримува­тимете завдання, за розв’язання яких зможете одержати бали.

    Підготовка до мандрівки

Виконання тестових завдань

 

Варіант 1

 

І. Із запропонованих відпові­дей оберіть одну правильну. Кож­на правильна відповідь — 1 бал.

  1.  Квітка — це:

а) генеративний орган;

б) вегетативний орган;

в) вегетативний та генератив­ний орган.

  1.  Чоловічі квітки мають:

а) лише тичинки;

б) лише маточки;

в) маточки й тичинки.

  1. Пилкові зерна формуються у:

а) пилку;

б) зав’язі;

в) приймочці.

 

  1.  Завдання на встановлення відповідності. До кожного ряд­ка, позначеного буквою, до­беріть відповідник, позначений цифрою. Кожна правильна від­повідь — І бал.

А — Китиця

Б — Кошик

В — Щиток

 

  1. Суцвіття, що складається з сидячих квіток, розташованих на розширеній тарілкоподібній головній осі
  2. Суцвіття, вздовж головної осі якого розміщеної квітки на квітконіжках різної довжини
  3. Суцвіття, в якому всі квітки кріпляться квітконіжками до верхівки осі, як шпиці пара­сольки
  4. Суцвіття, в якому квітки кріпляться до головної осі почер­гово за допомогою квітконіжок приблизно однакової довжини

 

  1.  Завдання на встановлення послідовності етапів. Визначте послідовність процесів при стате­вому розмноженні квіткових рос­лин, записавши правильний по­рядок за допомогою цифр.

За ви­конання завдання — 1 бал.

  1. Запилення
  2. Формування статевих клі­тин
  3. Проростання пилкового зерна
  4. Потрапляння пилкового зерна на приймочку маточки
  5. Запліднення
  6. Потрапляння сперміїв до зародкового мішка

 

  1. Розгляньте будову плоду на малюнку 1 та підпишіть назви її частин, позначені цифрами.

За виконання завдання — 2 бали.

                                                                                              Мал. 1

 

 

 

 

  1. Знайдіть зайвий термін. Кож­на правильна відповідь — 1 бал.
  •  Капуста, гірчиця, редька, помідор.
  • Біб, зернівка, стручок, коро­бочка.
  •  Вишня, малина, ожина.

 

 

Варіант 2

 

І. Із запропонованих відпові­дей оберіть одну правильну. Кож­на правильна відповідь — 1 бал.

1.   Квітка — це:

а) видозмінений пагін;

б) видозмінений корінь;

в) видозмінений листок.



 

 
  1. Жіночі квіти мають:

а) лише тичинки;

б) лише маточки;

в) маточки й тичинки.

  1. Яйцеклітина формується у:

а) зародковому мішку;

б) зав’язі;

в) приймочці.

 

  1.  Завдання на встановлення відповідності. До кожного ряд­ка, позначеного буквою, добе­ріть відповідник, позначений цифрою. Кожна правильна від­повідь — 1 бал.

А — Зонтик

Б — Головка

В — Волоть

  1.  Суцвіття, що складається з простих китиць
  2.  Суцвіття, вздовж головної осі якого розміщені квітки на квітконіжках різної довжини
  3.  Суцвіття, в якому всі квітки кріпляться квітконіжками до верхівки осі, як шпиці пара­сольки
  4.  Суцвіття, що має вкороче­ну і потовщену головну вісь із квітками на вкорочених квіт­коніжках

 

  1.  Завдання на встановлення послідовності етапів. Визначте послідовність процесів утворення насінини, записавши правильний порядок за допомогою цифр. За виконання завдання — 1 бал.
  1.  Утворення зародка
  2.  Утворення зиготи та ен­досперму
  3.  Запилення
  4.  Злиття одного спермія з яйцеклітиною, а іншого — із цент­ральною клітиною
  5.  Формування насінини

 

  1.  Розгляньте на малюнку 2 будову насінини та підпишіть на­зви її частин, позначені цифрами. За виконання завдання — 2 бали.

 

 

           Мал. 2

 

 

 

  1. Знайдіть зайвий термін. Кож­на правильна відповідь — 1 бал.
  •  Вишня, абрикос, гарбуз, слива.
  •  Горіх, зернівка, коробочка.
  •  Помідор, кавун, диня, ква­соля.

Відповіді на тестові завдання

Варіант 1

  1.  1а, 26, За.
  2.  А - 4, Б - 1, В - 2.
  3.  2—1 — 4 — 3 — 6 — 5.
  4.  Будова плоду:

1 — плодо­ніжка, 2 — внутрішній шар, 3 — середній шар, 4 — зовнішній шар, 5 — насінина, 6 — оплодень.

  1.  Помідор. Зернівка. Вишня.

Варіант 2

  1.  1а, 26, За.
  2.  А - З, Б - 4, В - 1.
  3.  З — 4 — 2— 1— 5.
  4.  Будова насінини:

1 — за­родкове стебло, 2 — зародкова брунька, 3 — зародковий корі­нець, 4 — насінна шкірка, 5 сім’ядоля.

  1.  Гарбуз. Коробочка. Ква­соля.

 

(У «Маршрутному листі» учні виставляють отриману кількість балів.)

 

 

Маршрутний лист

 

Дата---------------------------------------------                                    

Клас --------------------------------------------

Прізвище та ім’я мандрівника------------------------------------------------------------------------------------------------------                                      

 

Назви зупинок

Завдання

Отримана кількість балів

І. Підготовка до мандрівки

Збирання «багажу

знань»

 

 

Тестові завдання

 

II. Подорож

«Інтелектуальна

 скринька»

Вправа «Навчаючи — вчуся»

 

«Логомислик»

Вправа «Обірви зайві пелюстки»

 

«Поєднання»

Робота з підручником за

інструктивною карткою

 

«Рослинознавець»

Розігрування ситуацій:

«Допомога хворому товаришеві», «Екскурсія в ботанічному саду»

 

«Переможець»

Комп’ютерна презентація

 

III. Підсумки уроку

«Кінцева»

Підбиття підсумків (підрахування отриманих балів, виставлення оцінок), вправа «Два журналістські запитання»

 

 

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Зупинка «Інтелектуальна скринька»

Учитель.

Наш перший об’єкт знайомства — це «Музей незви­чайних подорожей», у якому ми відвідаємо кілька секцій:

  •  «Поширення плодів та на­сіння водою»;
  •  «Поширення плодів та на­сіння вітром»;
  •  «Поширення плодів та на­сіння тваринами»;
  •  «Пристосування рослин до самостійного поширення насіння та  

       плодів».  

У кожній секції працює екс­курсовод, який ознайомить нас із цікавими фактами незвичайних подорожей.

Вправа «Навчаючи — вчуся»

Учні заздалегідь дається зав­дання підготувати невеличкі по­відомлення та малюнки до них.

Можливі теми повідомлень:

  •  «Водний марафон»;
  •  «Мандрівка на крилах та на парашутах»;
  •  «Рослини-наїзники»;
  •  «Артилеристи рослинного світу».

(Учні презентують свої пові­домлення та малюнки.)

Зупинка «Логомислик»

Вправа «Обірви зайві пелюстки» (схеми 1—3)

За правильно виконане зав­дання — 1 бал.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зупинка «Поєднання»

Робота з підручником (за «Інс­труктивною картою»)

Кожне правильно виконане завдання — 1 бал.

 

 

 

 

 

Інструктивна карта

Робота з підручником

Завдання

Опрацюйте текст підручника

§ 20 с.86-88

і виконайте завдання

   1. Запропоновані назви плодів  класифікуйте на

       сухі та соковиті:

 

  • плоди: ягода , біб ,сім’янка, помаранча,стручок, коробочка,кістянка , зернівка, горіх, яблуко ,ягода, крилатка ;

 

2. Наведіть приклади рослин , які мають такі плоди .

 

 

 

Зупинка «Рослинознавець»

Розігрування ситуацій

Допомога хворому товаришеві

Уявіть собі, що ви прийшли до товариша, а він хворий.

Його мучить кашель, нежить, бо­лить горло, підвищена температура.

— Який народний засіб ви йому порадите?

 — Напій із яких трав допо­може позбутися симптомів зас­туди?

 

Екскурсія в ботанічному саду

Ви — екскурсовод у ботаніч­ному саду. Ось ви потрапили на алею, на якій ростуть конвалії, беладона, дурман та паслін. На усіх рослинах — плоди. Учням дуже кортить скуштувати їх.

— До яких наслідків може призвести така дегустація?

 

Зупинка «Переможець»

На екрані з’являється малю­нок плоду чи насінини, а учні називають спосіб його поши­рення.

Кожна правильна від­повідь — 1 бал.

Слайд 10парашутики куль­баби.

Слайд 11«скажений огірок».

Слайд 12 — плоди клена.

Слайд 13плоди череди.

Слайд 14плоди вишні.

ІІІ.  Підсумки уроку

Зупинка «Кінцева»

У «Маршрутному листі» учні підраховують загальну кількість балів.

Інтерактивна вправа «Два журналістські запитання»

— Чи цікавою та корисною була ваша подорож?

— Де в майбутньому ви зможе­те використати отримані знання?

 

ІV.  Домашнє завдання

  1. Вивчити § 20 підручника.
  2. Для допитливих :
  • написати невеличку казку на тему «Подорож однієї насінини».