Позакласний захід
Тема заняття : «Роздуми про материнство»
МЕТА : показати цінність материнського життя, необхідність його берегти і
цінувати. Довести, що діти є окрасою і сенсом життя.
Епіграф : Найцінніше для людини
Для дорослого й дитини
це здоров’я знає кожен
Ми його поліпшити можем
Мусимо добре берегти
Бо як згубити не знайти.
Пісня «Мама, милая мама».
Учениця розповідає вірш «Діти».
Учитель: Життя - найцінніше, що є в людини.
Життя- те, що людина більш за все намагається зберегти і менш за все береже.
Життя – багатство, дане кожному з нас батьками. І дуже хочеться, щоб воно було красивим і щасливим. А це можливо тільки за умови міцного здоров’я. І щоб бути здоровим, потрібно його берегти, тому щодня, щохвилини ми маємо пам’ятати про здоровий спосіб життя. Недарма в народі кажуть: «Здоровому - все здорово».
Якою б досконалою не була медицина, вона не може позбавити кожного від усіх хвороб. Людина - творець свого здоров’я.
відпочинок рухова активність
здоров'я
загартування відмова від шкідливих
звичок
Фактори, які визначають стан здоров’я людини.
Розвиток медичної стан спосіб спадковість
галузі дозвілля життя
(10%) (20%) (50%) (20%)
Деякі з цих факторів ми не здатні контролювати (стан дозвілля, спадковість), однак доведено, що здоров’я, насамперед, залежить від поведінки людини, тобто від способу її життя.
Життя і здоров’я - найдорожче, що є в людини, тому підхід до них повинен бути найсерйознішим і ретельно вивченим. І тому ми сьогодні будемо говорити про роль здоров’я в життя майбутньої матері, бо від того, яким буде здоров’я матері, таким буде і здоров’я дитини. І тому тема нашої зустрічі: «Роздуми про материнство».
Учениця 1: Споконвіку материнство вважалося святим. Дуже багато уваги, любові і шани приділялось матерям в літературі. В усній народній творчості ім’я матері оспівано з величезною ніжністю і вдячністю. У такій відомій легенді «Материнська любов - найсвятіша» розповідається про вірність матері, її бездонну любов до сина.
Учениця 2: Легенда «Материнська любов - найсвятіша».
Учитель: В Україні 27 мільйонів жінок, 12 мільйонів з них дітородного віку. Середня біологічна тривалість життя людини 90 років. Жінки в Україні по тривалості життя займають 27 місце в Європі і 39 місце - в світі. В зв’язку з екологічною ситуацією погіршилось здоров’я жінок. За статистикою кожного року майже 200 жінок платять життям за прагнення до материнства, більше 40% не здатні виносити дитину, кожна шоста жінка не може мати її взагалі. Пологів дуже мало, та й ті перші. Народження другої дитини – велика рідкість. За статистикою 41% сімей зупиняються на одній дитині. Дані міста Підгородне: за 2012 рік народилося 270 дітей, за січень-лютий 2013 року - 35 дітей.
Учениця 3: А чи замислювався ти над своїм майбутнім ? Я думаю, що так. Але майбутнє полягає не тільки в придбанні знань, досвіду, вибору професії, а насамперед у здоровому організмі. Тільки здорова людина може досягти своєї мрії у житті.
З дитячих років ми підлягаємо впливу різних негативних ушкоджень на організм: забруднене навколишнє середовище, неякісна їжа, стреси і, звичайно ж, «шкідливі звички». А особливо це впливає на організм дівчини, жінки. Проблеми «шкідливих звичок» є найбільш актуальними в наш час, а боротьба з ними-це задача не тільки держави в цілому, а й кожної людини. Підростаюче покоління повинно уникати цих проблем, жити здоровим і щасливим життям, щоб мати можливість повністю розкрити свою особистість.
Учениця 4: Я хочу розповісти про вплив нікотину на жіночий організм.
Палити – це розповсюджена звичка, яка веде до небезпечних порушень здоров’я. Особливо паління шкідливе для жіночого організму. Встановлено, що в жінки, яка курить в період вагітності, у 2 рази підвищується небезпека народження дитини з низькою масою тіла і на 30% зростає вірогідність загибелі плода. (Розповідь супроводжується слайдами про те, як вагітна жінка палить)
Ураження плода нікотином на початку вагітності найнебезпечніше, бо може призвести до різних вроджених каліцтв (розщеплення губи, піднебіння, дефекти кінцівок та інші). (На екрані спроектовано фотографії дітей із вродженими каліцтвами) Вплив нікотину після 4-х місяців вагітності може призвести до передчасних пологів. Близько 40% дітей, народжених матерями, що палять, мають схильність до судом, серед дітей таких батьків частіше трапляється епілепсія. Нікотин отруює організм новонароджених дітей і надалі вони часто хворіють.
Учениця 5: Алкоголь теж негативно впливає на стан вагітної жінки. Якщо жінка під час вагітності вживає алкоголь, то спостерігаються такі процеси: токсикоз вагітності - 29%; викидні та передчасні пологи - у 32%, мертвонародженість - у 25%. Тривале вживання алкоголю призводить до того, що в організмі плоду поступово формується алкогольний синдром. Наслідком якого є народження дітей із заячою губою, вовчою пащею. У таких дітей можуть виникнути проблеми при пологах, так як в його дихальні шляхи може потрапити навколоплодова рідина. Такі діти не можуть смоктати молоко, у них затруднене дихання, вони погано розвиваються. Через сформовану загальну порожнину носа і рота вдихуване повітря не нагрівається, і у таких дітей часто виникають запальні процеси верхніх дихальних шляхів. У новонароджених дітей від матерів – алкоголіків спостерігається швидка втомлюваність, втрата ваги, відставання в розвитку.
Учениця 6: Здоров’я майбутньої дитини визначається :
- Спадковою інформацією отриманою від батьків.
- Умовами ембріонального розвитку зародка.
Сучасні біологічні дослідження показали, що алкоголь добре розчиняється в жирах. А так як оболонка статевих клітин приблизно наполовину складається із жиру, то алкоголь легко проникає всередину клітини, викликаючи зміни клітинних структур.
Алкоголь розрихлює її оболонку і отрута потрапляє до ядра, в якому знаходяться хромосоми. Це може призвести до синдрома Дауна, який обумовлений наявністю зайвої хромосоми, що проявляється на розумових здібностях дитини.(Слайди)
Зливання повноцінних статевих клітин не є гарантією народження здорової дитини. Дуже важливо, щоб весь ембріональний розвиток сприяв би формуванню здорового організму і відповідальність за здоров’я дитини в цьому періоді несе мати. Професор Табалін писав: «Вагітна жінка звечора випила, а на ранок протверезіла, а зародок її ще багато днів буде п’яний, тому що несформовані його ферменти не в змозі нейтралізувати алкоголь, який влила в нього мати. І маленька істота годину за годиною, день за днем травиться цією спиртовою молекулою, яка не зустрічає перепон, блукаючи в його крові».
Учениця 7: На жаль, в наш час молоді жінки вживають не тільки нікотин, алкоголь, а й наркотичні препарати. Унаслідок уживання наркотиків матерями, діти народжуються психічно неповноцінними, хворіють на неврози, психози, вони неврівноважені, виснажені. У майбутньому стають жорстокими і здійснюють аморальні вчинки.
За даними МОЗ на сьогодні в Україні 80 тисяч осіб мають наркотичні розлади. За даними МВС на обліку перебувають 120 тисяч наркоманів. Перша спроба вживання наркотиків відбувається у 13-15 років, а нерідко і в 9-10 років.
Учениця 8: Песталоцці - древній філософ - писав, що прочувався добре лише тоді, коли на руках у нього дитя. Дійсно, нормальній людині нічого не приносить стільки радості, скільки діти. Той, хто не пізнав радості материнства, не відчув тривоги за маленьку рідну людину, той по-справжньому не пізнав життя, не торкнувся його глибин. Тільки дитина робить жінку - жінкою.
Учениця 9: Своєю появою на світ ми зобов’язані нашим ласкавим мамам, терплячим і суворим, ніжним і чуйним. Ми вдячні їм за те, що вони дали нам життя. Усе, що нам свято й дорого, осяяно ім'ям матері.
Материнство – священний обов’язок жінки. Заперечувати материнство - заперечувати життя. Скільки радості, довіри і любові в маляти, що тягне рученята до своєї матері.
Фільм «Подяка матерям» .
Учитель: Але до наших слів подяки мамам не можуть приєднатися діти, які не народилися. У нас сьогодні в гостях маска, яка хоче розповісти нам свою трагічну історію.
Виступ маски з використанням відео «Щоденник ненародженої дитини»
Виступ лікаря-гінеколога про аборт, контрацептиви та здоров’я жінки (з використанням слайдів).
Учениця 10: На жаль,у нашій країні є така категорія дітей, від яких відмовилися батьки. Щоб зрозуміти, що це таке , потрібно поставити себе на їхнє місце. Все життя думати, що ти нікому не потрібний, тебе зрадила рідна мати. Як жити? Кому вірити? Держава не дасть пропасти дитині, виростить. Але… Образа і гіркота залишиться на все життя.
Відео «Залишені діти»
Учитель: А чи в усіх дітей залишиться ця гіркота в душі на все життя. Можливо, деяким з них пощастило?! І ось сьогодні у нас в гостях діти, яким пощастило знайти батьків і стати щасливими в сім’ї. Давайте зустрінемо Чулічкову Альону Володимирівну, багатодітну маму, яка взяла семеро дітей із дитячого будинку.
Виступ багатодітної матері.
Учениця 11: Мати і дитина - це найсвятіше, що є в житті кожної людини. Всю свою ніжність, любов, надію і віру в дитину кожна мати плекає все своє життя.
Та роки незупинні, і життя не вічне, старіє і сивіє мати. Слабкою і беззахисною стає вона в своїм безсиллі перед роками.
І хто як не дитина повинна тепер стати її здійсненною мрією, надією і опорою. Та чи так це буває в житті? Та чи пам’ятають діти, що мати теж свята. На жаль, але часто забувають про святу істину. Я б хотіла дати пораду. Для кожної дитини повинно бути табу : не кривдь, не забувай, не допусти поневірянь матері в старості, бо й ти колись постарієш і твої діти віддячать тобі тим же. А це жорстоко і неприпустимо.
Ми прожили маленьку частину свого невгамовного життя, виросли, роз’їдемося з рідного дому, але ніколи не забувайте стежини до нього. Пам’ятайте: кожному з вас мати подарувала найцінніше - життя. Вам жити і дарувати його іншим. Хай завжди скрізь і всюди зігріває вас і освітлює вашу дорогу полум’я символічного факела життя, і де б ви не були, пам’ятайте, що в цьому полум’ї – життя материнського серця.
І скільки б нам не було 5, 25, 50 завжди потрібна мати, її ласка, її погляд.
Мама… Одне єдине слово, але скільки воно значить для кожного з нас. Скільки в цьому ніжності, ласки, турботи. Таїть воно і теплі спогади і магічні, цілющі слова.
То ж вклонімося матерям, плекаймо першооснову життя нашого. І давайте присягнемо робити так, щоб життя наших матерів було легше і радісне. (Уся розповідь супроводжуються слайдами,на яких зображені мама й дитина)