КЗ Підгородненська середня загальноосвітня школа №2

   





Урок української мови у 8 класі

 

МОДЕЛЬ   УРОКУ                          

     ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК- ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 8  КЛАСІ

Учитель-методист     Войтенко Ганна Іванівна   КЗ Підгородненська СЗШ №2

ТЕМА. Синтаксис простого двоскладного речення.

МЕТА. Поглибити знання учнів із синтаксису, зокрема про двоскладне просте речення; розкрити функціонально-стилістичні можливості найменшої синтаксичної одиниці спілкування; сформувати вміння аналізувати, порівнювати, синтезувати теоретичний матеріал  методом дослідження,пошуку;  удосконалювати навички синтаксичного розбору простого двоскладного речення; розвивати творчі можливості восьмикласників,зв’язне мовлення, спостережливість; удосконалювати навички роботи з текстами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу формувати сталий інтерес учнів до читання текстів різних стилів і типів мовлення.

ВНУТРІШНЬОПРЕДМЕТНІ ЗВЯЗКИ:Морфологія:частини мови у ролі членів речення.

Стилістика: поглиблення відомостей про стилі мовлення.

Лінгвістика тексту:практичне засвоєння аналізу текстів різних стилів мовлення.

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВЯЗКИ: українська література, інформатика.

ТИП УРОКУ:застосування знань  і формування вмінь.

ОБЛАДНАННЯ: комп’ютери,дидактичний тестовий матеріал та лінгвістичний,мовний матеріал для дослідження, картки самооцінювання та картки оперативного контролю, схеми та алгоритми.

ЦІЛІ УРОКУ. Учні повинні знати: =визначення понять: «синтаксис», «речення», «види речень за метою та інтонацією», «ознаки речення», «прямий і зворотний порядок слів», «головні члени речення:підмет і присудок», «другорядні члени речення:додаток,означення і обставина», «прикладка», «порівняльний зворот».

Учні повинні вміти: = розрізняти словосполучення і речення, прості речення від складних; = визначати головні і другорядні члени речення у текстах; знаходити прикладку та порівняльний зворот у текстах, обґрунтовувати їх правопис;  =робити висновки власних  досліджень.

ХІД УРОКУ

I.Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя.

II. Повідомлення теми, мети й цілей уроку.

  1. Базовий компонент (виконання тестів на комп’ютері).

III. Сприйняття і осмислення матеріалу.

  1. Теоретична частина дослідницької роботи(коротка презентація міні-проектів ):  +проект №1: «Речення, його види. Порядок слів у реченні»;                         

 

+проект №2: «Головні члени речення: підмет і присудок. Способи вираження їх у мовленні»;   

 

+проект №3: «Узгодження підмета з присудком. Тире між підметом і присудком»;

+ проект №4: «Другорядні члени речення: додаток, означення і обставина»; + проект №5: «Прикладка як різновид означення. Порівняльний зворот».

IV. Оцінювання наукових робіт учителем(оголошуються бали групам за виклад теоретичного матеріалу)-у «Картки оперативного контролю».

V. Самооцінювання рівнів знань і умінь у «Картку само- оцінювання»(МЕТОД ТРИСТУПЕНЕВОГО ІНТЕРВ’Ю).Кожна група матиме по 4 запитання для інтерв’ю.

VI. Лінгвістичний експеримент. Дослідження тексту(уривки з роману В.Чемериса «Ольвія»).

Група 1-ша.

I-й етап. Установіть види речень за наявністю граматичних основ, другорядних членів речення,за кількістю граматичних основ.

II-ий етап. Дослідження- пошук. Прочитати текст. Виявити у ньому речення за метою висловлювання та інтонацією.

III-ій етап. Конструювання думки. Речення із прямим і зворотним порядком слів підкресліть. Запишіть відповідь: Чому у  даному тексті більше речень з непрямим порядком? Яка роль інверсії у художньому тексті?

Група 2-га.

I-ий етап. Установіть у тексті прості двоскладні речення. Визначте у них підмети і присудки.

II-ий етап. Дослідження- пошук. Прочитати уважно текст. Виявити у ньому різні способи вираження підметів і присудків,виписати їх.

III-ій етап. Конструювання думки. Звернути увагу на підкреслені підмети і присудки, з’ясувати, до простих чи  складених вони належать. Запишіть відповідь: На які питання відповідають підмет і присудок, що означають, чим виражаються у реченні?Чи можуть бути словосполученням?

Група 3-я.

I-ий етап. Установити у тексті прості двоскладні речення. Підкреслити підмети і присудки.

II-ий етап. Дослідження- пошук. У наведеному уривку відшукати речення, у яких підмет узгоджується з присудком у різних формах числа. Виписати їх.

III-ій етап. Конструювання думки. Випишіть речення, у яких між підметом і присудком ставиться тире. Обгрунтуйте відповідь.(письмово).

Група 4-та.

I-ий етап. Підкресліть у тексті другорядні члени речення.

II-ий етап. Дослідження- пошук. Прочитайте текст. Відшукайте у ньому узгоджені та неузгоджені означення. Випишіть їх.

III-ій етап. Конструювання думки. Серед додатків визначте прямі і непрямі. Обгрунтуйте свою відповідь (письмово).

Група 5-та.

I-ий етап. Установіть у тексті прикладки. Визначте, чим вони виражені (загальною чи власною назвою).

II-ий етап. Дослідження- пошук. Прочитайте уважно текст. Відшукайте у ньому речення з порівняльними  зворотами та складні речення, де сполучник «як» поєднує головну частину із залежною. Правильно  підкресліть порівняльні звороти.

III-ій етап. Конструювання думки. Чому прикладка є різновидом означення? Чому одні з них у наведеному тексті пишуться через дефіс, а інші- окремо?(письмово).

VI. Підсумкове оцінювання кожного проекту. Висновки.

VII. Домашнє завдання. Вибрати з тексту 2 простих речення, виконати їхній синтаксичний розбір за схемою (стор.28-29), повторити матеріал(параграфи 4-14), підготуватися до контрольної роботи.

VIII. Презентація єдиного проекту наукового дослідження «Синтаксис простого речення».